Битан елемент сигурности у саобраћају представљају саобраћајни знакови. У протеклих 100 година је дошло до светске стандардизације врсте, појавности и садржајности саобраћајних знакова као реакција на изузетно повећану мобилност превозних средстава и њихову планетарну масовну употребу. Један од битних елемената ове стандардизације је и избор фонтова, односно типографија у ширем смислу, како би се максимизовала читкост и разумљивост текстуалних садржаја знакова.
Конструисање саобраћајних знакова од стране пројектантских бироа се у последњих пар деценија нај чешће обавља AutoCAD програмским додацима. На тржишту постоји неколико AutoCAD програмских додатака који са мање или више прецизности апроксимирају фонтове који су из историјских разлога дефинисани грубим описима Српских Стандарда. 'Грубост' описа фонтова је последица покушаја олакшавања припреме за израду знакова традиционалним начинима без употребе рачунара који су били заступљени све до средине прве деценије 2000-тих.
Пример дефиниције карактера (СРПС У.С4.201)
Пример таблице ширине карактера (СРПС У.С4.201)
Претходне вредности прерачунате у Excel-у
Површном анализом садржаја Српских Стандарда је уочљив недостатак прецизне дефиниције детаља појединих карактера, као и постојање мањих или већих вредносних одступања насталих због заокруживања или грешака друге природе (означено црвеном бојом). Ове грешке су значајније изражене код исказивања прерачунатих вредности међусловних размака, што овде неће бити даље анализирано. Уз ове темељне апроксимације, програмска решења за AutoCAD уносе и додатне у облику геометријских. Већина програма апроксимира све могуће криве које чине контуре карактера кружним луковима, што није случај код оригиналног стандарда. Оригинални стандард је заснован на употреби елипсоидних лукова који су темељ опште типографије свих постојећих фонтова са ретким изузецима. Поједини програми додатно компликују ситуацију апроксимацијом свих кривих кратким правим сегментима. На овај начин поједини карактери фонта садрже и више стотина ситних правих сегмената. За процес штампања знакова ово не представља велики проблем због тога што се приликом штампања врши растеризација која није осетљива на бројност сегмената контура. У случају потребе сечења фолија елемената знакова ово може бити и критични фактор, тако да се припрема мора испочетка мануелно спровести.
CorelDRAW је програм који се нај чешће употребљава за припрему за штампу и сечење фолија у векторском формату. AutoCAD се нај чешће употребљава за пројектовање саобраћајних знакова. И поред тога што оба програма располажу могућношћу увоза или извоза цртежа, због унутрашњих комплексности и честим динамичком унапређењима интерних формата записа, у пракси се испоставило да је немогуће директно извести цртеж из AutoCAD-а и увести у CorelDRAW. Стога је овај део процеса производње саобраћајних знакова још увек у великој мери мануелан и захтева много времена уз могућност уноса додатних грешака.
- Програмски додатак Corel SNV Текст је примарно намењен за олакшавање и убрзавање припреме за штампу и сечење фолија елемената саобраћајних знакова.
- Контуре карактера су изведене елипсоидним луковима дефинисаним Bezier-овим кривама по оригиналном SNV стандарду. Број сегмената контура појединих карактера је минимализован како би се обезбедила оптимална путања секача (cutter-a).
Пример дефиниције карактера у програму Corel SNV Текст
- Међусловни размаци су егзактни са прецизношћу на две децимале чиме је максимално смањен ефекат хоризонталне експанзије / контракције истих текстова у зависности од висине текста и у потпуности избегнута могућност грешака осталих врста. Подржани су проширени међусловни размаци знакова на аутопутевима (увећање од 40%).
- Подржани су стандардни динамчики међуредни размаци у зависности од текстова. У случају вишередних текстова, размак између редова се прерачунава у зависности од тога да ли поједини редови имају 'ножице' или велика слова са 'квачицама' (акцентима).
- Подржана је могућност исписа текстова на Српском језику ћирилично и латинично, Енглеским и свим језицима и писмима народности у употреби на територији Републике Србије - Мађарском, Словачком, Русинском, Румунском, Бугарском, Македонском и Албанском.
Интерпункција, бројеви, латинични и ћирилични карактери дефинисани у програму Corel SNV Текст
- Текстове је могуће уносити путем физичке тастатуре (системски распореди појединих језика / писама уграђен у Windows оперативни систем) или путем виртуелних тастатура. На овај начин се олакшава унос текстова од стране корисника који нису упућени у поједине специфичне физичке распореде карактера на тастатури, али и корисницима који куцају на слепо на појединим физичким тастатурама без потребе за инсталацијом било које системске тастатуре.