Bitan element sigurnosti u saobraćaju predstavljaju saobraćajni znakovi. U proteklih 100 godina je došlo do svetske standardizacije vrste, pojavnosti i sadržajnosti saobraćajnih znakova kao reakcija na izuzetno povećanu mobilnost prevoznih sredstava i njihovu planetarnu masovnu upotrebu. Jedan od bitnih elemenata ove standardizacije je i izbor fontova, odnosno tipografija u širem smislu, kako bi se maksimizovala čitkost i razumljivost tekstualnih sadržaja znakova.
Konstruisanje saobraćajnih znakova od strane projektantskih biroa se u poslednjih par decenija naj češće obavlja AutoCAD programskim dodacima. Na tržištu postoji nekoliko AutoCAD programskih dodataka koji sa manje ili više preciznosti aproksimiraju fontove koji su iz istorijskih razloga definisani grubim opisima Srpskih Standarda. 'Grubost' opisa fontova je posledica pokušaja olakšavanja pripreme za izradu znakova tradicionalnim načinima bez upotrebe računara koji su bili zastupljeni sve do sredine prve decenije 2000-tih.
Primer definicije karaktera (SRPS U.S4.201)
Primer tablice širine karaktera (SRPS U.S4.201)
Prethodne vrednosti preračunate u Excel-u
Površnom analizom sadržaja Srpskih Standarda je uočljiv nedostatak precizne definicije detalja pojedinih karaktera, kao i postojanje manjih ili većih vrednosnih odstupanja nastalih zbog zaokruživanja ili grešaka druge prirode (označeno crvenom bojom). Ove greške su značajnije izražene kod iskazivanja preračunatih vrednosti međuslovnih razmaka, što ovde neće biti dalje analizirano. Uz ove temeljne aproksimacije, programska rešenja za AutoCAD unose i dodatne u obliku geometrijskih. Većina programa aproksimira sve moguće krive koje čine konture karaktera kružnim lukovima, što nije slučaj kod originalnog standarda. Originalni standard je zasnovan na upotrebi elipsoidnih lukova koji su temelj opšte tipografije svih postojećih fontova sa retkim izuzecima. Pojedini programi dodatno komplikuju situaciju aproksimacijom svih krivih kratkim pravim segmentima. Na ovaj način pojedini karakteri fonta sadrže i više stotina sitnih pravih segmenata. Za proces štampanja znakova ovo ne predstavlja veliki problem zbog toga što se prilikom štampanja vrši rasterizacija koja nije osetljiva na brojnost segmenata kontura. U slučaju potrebe sečenja folija elemenata znakova ovo može biti i kritični faktor, tako da se priprema mora ispočetka manuelno sprovesti.
CorelDRAW je program koji se naj češće upotrebljava za pripremu za štampu i sečenje folija u vektorskom formatu. AutoCAD se naj češće upotrebljava za projektovanje saobraćajnih znakova. I pored toga što oba programa raspolažu mogućnošću uvoza ili izvoza crteža, zbog unutrašnjih kompleksnosti i čestim dinamičkom unapređenjima internih formata zapisa, u praksi se ispostavilo da je nemoguće direktno izvesti crtež iz AutoCAD-a i uvesti u CorelDRAW. Stoga je ovaj deo procesa proizvodnje saobraćajnih znakova još uvek u velikoj meri manuelan i zahteva mnogo vremena uz mogućnost unosa dodatnih grešaka.
- Programski dodatak Corel SNV Tekst je primarno namenjen za olakšavanje i ubrzavanje pripreme za štampu i sečenje folija elemenata saobraćajnih znakova.
- Konture karaktera su izvedene elipsoidnim lukovima definisanim Bezier-ovim krivama po originalnom SNV standardu. Broj segmenata kontura pojedinih karaktera je minimalizovan kako bi se obezbedila optimalna putanja sekača (cutter-a).
Primer definicije karaktera u programu Corel SNV Tekst
- Međuslovni razmaci su egzaktni sa preciznošću na dve decimale čime je maksimalno smanjen efekat horizontalne ekspanzije / kontrakcije istih tekstova u zavisnosti od visine teksta i u potpunosti izbegnuta mogućnost grešaka ostalih vrsta. Podržani su prošireni međuslovni razmaci znakova na autoputevima (uvećanje od 40%).
- Podržani su standardni dinamčiki međuredni razmaci u zavisnosti od tekstova. U slučaju višerednih tekstova, razmak između redova se preračunava u zavisnosti od toga da li pojedini redovi imaju 'nožice' ili velika slova sa 'kvačicama' (akcentima).
- Podržana je mogućnost ispisa tekstova na Srpskom jeziku ćirilično i latinično, Engleskim i svim jezicima i pismima narodnosti u upotrebi na teritoriji Republike Srbije - Mađarskom, Slovačkom, Rusinskom, Rumunskom, Bugarskom, Makedonskom i Albanskom.
Interpunkcija, brojevi, latinični i ćirilični karakteri definisani u programu Corel SNV Tekst
- Tekstove je moguće unositi putem fizičke tastature (sistemski rasporedi pojedinih jezika / pisama ugrađen u Windows operativni sistem) ili putem virtuelnih tastatura. Na ovaj način se olakšava unos tekstova od strane korisnika koji nisu upućeni u pojedine specifične fizičke rasporede karaktera na tastaturi, ali i korisnicima koji kucaju na slepo na pojedinim fizičkim tastaturama bez potrebe za instalacijom bilo koje sistemske tastature.